Kolový nakladač Bobcat S220
Popis produktu
Kolový nakladač Bobcat S220 je výkonný kompaktní nakladač vhodný pro manipulaci se sypkými materiály, zemní práce, nakládání a úpravy terénu. Díky své robustní konstrukci, vysoké nosnosti a výkonnému motoru je ideální pro použití ve stavebnictví, zemědělství i průmyslových provozech.
Férové účtování podle GPS
Proč si pronajmout stroj právě u nás?
Přátelský a odborný servis – vždy vám rádi poradíme
Cenově výhodné podmínky – individuální nabídky pro dlouhodobé zápůjčky
Možnost dovozu a odvozu strojů na místo realizace
Možnost objednání kontejnerového vozu na odvoz zeminy a suti
Možnost dovozu písků, štěrku a dalšího stavebního materiálu
Možnost zapůjčení další hutnící techniky
Online i telefonická rezervace
Technické parametry
- Hmotnost: 3 700 kg
- Nosnost: až 1 130 kg
- Výkon motoru: 75 HP
- Typ pohonu: Kolový
- Palivo: Nafta
- Maximální rychlost: 19 km/h
Instrukce k použití
Před použitím
- Zkontrolujte stav paliva, hydraulického systému a pneumatik.
- Ověřte správnou funkčnost ovládacích prvků a bezpečnostních prvků.
- Přesvědčte se, že v pracovním prostoru nejsou překážky nebo osoby.
- Ujistěte se, že obsluha má odpovídající oprávnění k řízení nakladače.
Postup práce
- Nastartujte motor a nechte jej zahřát na provozní teplotu.
- Zapněte hydraulický systém a nastavte požadovanou výšku lopaty.
- Při manipulaci s lopatou udržujte plynulý pohyb a přizpůsobte rychlost povrchu.
- Dodržujte doporučené nosnosti a bezpečnostní limity při zdvihu materiálu.
- Při pohybu v terénu sledujte okolí a přizpůsobte rychlost podmínkám.
Po dokončení práce
- Spusťte lopatu na zem, aby nedošlo k nechtěnému pohybu stroje.
- Vypněte motor a zajistěte stroj proti nechtěnému spuštění.
- Vyčistěte lopatu a hydraulické součásti od nečistot.
- Uskladněte nakladač na bezpečném a suchém místě.
Bezpečnostní pokyny
- Při práci vždy používejte ochrannou helmu, rukavice a reflexní vestu.
- Pracujte pouze na stabilním a bezpečném povrchu.
- Nepřekračujte maximální nosnost nakladače ani úhel zdvihu.
- Vyhněte se práci v extrémních povětrnostních podmínkách.
- Při jízdě věnujte pozornost okolí a dodržujte bezpečnostní odstupy.
Návod k obsluze kolového nakladače Bobcat S220 - půjčením stroje respektujete tyto podmínky
1. Bezpečnostní madlo v kabině (pojistná zábrana)
- Co to je: V kabině před sedadlem obsluhy najdete sklopné bezpečnostní madlo (také zvané pojistná zábrana nebo lap bar). Jedná se o ochrannou tyč, kterou sklopíte přes klín a stehna, když sedíte v sedačce.
- Jak jej správně sklopit: Usaďte se na sedadlo a oběma rukama madlo přitáhněte dolů, až zacvakne do zajištěné polohy. Musí být plně sklopené a uzamčené – jedině tak uvolní ovládání stroje.
- Proč je důležité: Bez sklopeného madla nelze stroj uvést do chodu. Bezpečnostní systém Bobcat (BICS) nedovolí nastartovat motor ani ovládat pojezd či hydrauliku, pokud madlo není dole. Madlo také automaticky aktivuje parkovací brzdu a zablokuje hydrauliku, když je zdviženo.
- Pozor: Nezkoušejte stroj obcházet bez madla – stroj se nerozjede, hydraulika nebude fungovat a stroj může vydávat varovné zvuky. Jde o častou chybu nezkušených uživatelů, kteří zapomenou madlo sklopit. Vždy mějte madlo dole během jízdy a práce pro svou bezpečnost.
2. Správné nastartování stroje
Příprava před startem: Nejprve se ujistěte, že stroj stojí na rovném povrchu, všechny ovládací prvky jsou v neutrální poloze a v okolí nejsou žádné překážky ani osoby. Nasaďte si bezpečnostní pás (bederní i ramenní, pokud je k dispozici) – chrání vás to v případě náhlého pohybu nebo převrácení. Poté sklopte bezpečnostní madlo před sebou (viz bod 1 výše).
Postup startování:
- Vložení klíčku: Otočte klíček zapalování do polohy ON (před startem). Na palubní desce se rozsvítí kontrolky. U dieselového motoru vyčkejte, až zhasne kontrolka žhavení.
- Start motoru: Dále otočte klíček do polohy START (jako u osobního auta) a podržte, dokud motor nechytí. Jakmile motor běží, klíček pusťte (sám se vrátí do polohy ON). Nemějte při startování nohu na plynovém pedálu – nechejte motor nastartovat na volnoběh.
- Po nastartování: Nechte motor pár minut běžet na volnoběh, zejména pokud je studený, aby se olej a hydraulika trochu prohřály. Přesvědčte se, že kontrolky nehlásí závadu.
4. Zapnutí hydrauliky (pojistný spínač hydrauliky)
- K čemu slouží: Bobcat S220 je vybaven bezpečnostním systémem BICS (Bobcat Interlock Control System), který vyžaduje dodatečné potvrzení pro odblokování hydrauliky a pojezdu. Po nastartování motoru a sklopení madla musíte zapnout hydrauliku spínačem – jinak zůstane stroj stát na místě a joysticky nebudou reagovat.
- Umístění spínače: Spínač je umístěn vlevo nahoře v kabině (na stropním nebo čelním panelu). Často má podobu podsvíceného tlačítka s nápisem “PRESS TO OPERATE LOADER” nebo symbolem aktivace. U starších modelů Bobcat je to typicky zelené tlačítko.
- Jak aktivovat hydrauliku: Po sklopení madla a nastartování motoru stiskněte toto tlačítko. Tím se aktivuje hydraulický systém a odjistí se pojezd, zhasne/blikne příslušná kontrolka a tlačítko může svítit. Nyní už můžete ovládat zdvih ramene, naklápění lopaty i jízdu joysticky.
- Pozor na častou chybu: Začátečníci často zapomenou tento spínač zmáčknout a pak se diví, že „to nejede nebo nehýbe lopatou“. Pokud stroj nereaguje na joysticky, zkontrolujte jako první právě tento spínač. Musí být aktivován po každém nastartování. Také se ujistěte, že sedíte na sedadle a madlo je dole – i tyto podmínky jsou nutné pro odjištění hydrauliky.
- Další bezpečnostní funkce: Když během práce zvednete bezpečnostní madlo nahoru, hydraulika a pojezd se zase automaticky vypnou (zamknou). To je záměrné – například pokud byste v panice chtěli rychle zastavit stroj, stačí zvednout madlo a stroj by měl zastavit. Nevypínejte tedy tuto funkci a vždy znovu zmáčkněte spínač hydrauliky po opětovném spuštění stroje či návratu do sedadla.
Práce s plynovým pedálem (pedál pojezdu):
- Plynový pedál se nachází na podlaze v kabině (podobně jako plynový pedál v autě). Sešlápnutím tohoto pedálu zvýšíte otáčky motoru. Vyšší otáčky = vyšší rychlost jízdy a rychlejší/plynulejší zdvih hydrauliky. Udržujte pedál v nižších otáčkách při rozjezdu a zvyšte ho plynule dle potřeby.
- Rozjezd: Pro rozjetí stroje nejprve mírně přidejte plyn (sešlápněte pedál) a současně pomalu posuňte levý joystick dopředu (viz ovládání joysticků níže). Ovladači pohybujte plynule a vyvarujte se prudkého sešlápnutí plynu – stroj je velmi silný a prudké rozjetí by mohlo způsobit škubnutí nebo ztrátu kontroly.
- Během práce: Můžete udržovat zvýšené otáčky (ne maximální!) motoru pro zajištění dostatečného výkonu hydrauliky. Pro jemnou manipulaci ale používejte spíše citlivě plynový pedál. Při couvání i jízdě vpřed vždy kontrolujte okolí a jezděte pomalu, dokud získáte cit pro ovládání.
Shrnutí startu: Jednoduše řečeno – zapněte zapalování, sklopte madlo, nastartujte motor klíčkem, a teprve pak přidávejte plyn podle potřeby. Jakmile motor běží a bezpečnostní prvky jsou aktivní, můžete přejít k ovládání pojezdu a pracovního nářadí.
3. Ovládací joysticky (řízení jízdy a pracovního nářadí)
V kabině jsou dvě ovládací páky-joysticky. Levý joystick ovládá pohyb stroje (pojezd a zatáčení) a pravý joystick ovládá zdvižná ramena a náklon lopaty či jiného připojeného nářadí. Ovládání je proporcionální – čím více páku vychýlíte, tím rychleji nebo intenzivněji se stroj či nářadí pohybuje.
- Levý joystick (pojezd a řízení):
– Jízda vpřed: Plynule tlačte levý joystick dopředu – stroj se rozjede vpřed.
– Jízda vzad: Přitáhněte levý joystick dozadu – stroj začne couvat.
– Zatáčení: Vychylte levý joystick do strany. Do leva – stroj se začne otáčet vlevo (otočí se kolem své osy doleva). Do prava – stroj zatáčí doprava. Tip: Pohybem joysticku šikmo (dopředu a do strany zároveň) lze kombinovat jízdu a zatáčení pro plynulý oblouk. Při zatáčení uberte plyn a dělejte to pomalu, dokud neodhadnete reakce stroje – nakladač zatáčí smykem (protiběžně otáčí kola na každé straně), což je citlivé a na pevném podkladu trhavé. Vždy pohybujte joysticky klidně, vyhněte se prudkým pohybům. - Pravý joystick (zdvižná ramena a lopata/vidle):
– Zvedání ramen (výložníku): Přitáhněte pravý joystick směrem k sobě (dozadu) – ramena s nářadím se zvedají nahoru. Použijte to pro zdvih lopaty nebo vidlí.
– Spouštění ramen: Tlačte pravý joystick od sebe (dopředu) – ramena se spouštějí dolů. Vždy spouštějte pomalu, zejména s naloženou lopatou, aby nedošlo k prudkému dopadu nákladu.
– Vyklápění lopaty (naklápění dopředu): Posuňte pravý joystick doprava. Tím se lopata/vidle naklopí dopředu (tzv. „výsyp“ lopaty). Používá se k vysypání materiálu z lopaty nebo k odložení břemene z vidlí.
– Zaklápění lopaty (naklopení dozadu): Posuňte pravý joystick doleva. Lopata se nakloní směrem k Vám (tzv. „natažení“ nebo zanoření lopaty). Tím naberete materiál nebo zabezpečíte náklad na vidlích opřením o opěru.
Poznámka: Směr pohybu joysticků odpovídá intuitivně směru pohybu zařízení – např. joystick dopředu = ramena dolů (k zemi), joystick k sobě = ramena nahoru (k sobě nahoru). Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte si opatrně reakce stroje v otevřeném prostoru bez nákladu, abyste získali cit pro ovládání. Nikdy nestůjte ani nenechávejte jiné osoby v dosahu pohyblivých částí (ramen, lopaty) při jejich ovládání.
- Jemné ovládání: Joysticky umožňují velmi přesné manévry. Malé vychýlení = pomalý pohyb, velké vychýlení = rychlý pohyb. Zejména při zvedání břemen nebo najíždění vidlemi do palety pracujte pomalu a s citem. Vždy držte ruce jen na ovladačích, nemějte je např. opřené mimo, protože při pohybu stroje by se Vám mohly zachytit.
- Automatické zámky: Pokud zvednete bezpečnostní madlo nebo opustíte sedadlo, joysticky se automaticky deaktivují (hydraulika i pojezd se zablokují). Je to bezpečnostní funkce, takže pokud by se náhodou stroj zastavil a nefungovaly Vám joysticky, zkontrolujte, zda není madlo nahoře nebo zda jste omylem nevypnuli hydrauliku (viz další bod).
4. Zapnutí hydrauliky (pojistný spínač hydrauliky)
- K čemu slouží: Bobcat S220 je vybaven bezpečnostním systémem BICS (Bobcat Interlock Control System), který vyžaduje dodatečné potvrzení pro odblokování hydrauliky a pojezdu. Po nastartování motoru a sklopení madla musíte zapnout hydrauliku spínačem – jinak zůstane stroj stát na místě a joysticky nebudou reagovat.
- Umístění spínače: Spínač je umístěn vlevo nahoře v kabině (na stropním nebo čelním panelu). Často má podobu podsvíceného tlačítka s nápisem “PRESS TO OPERATE LOADER” nebo symbolem aktivace. U starších modelů Bobcat je to typicky zelené tlačítko.
- Jak aktivovat hydrauliku: Po sklopení madla a nastartování motoru stiskněte toto tlačítko. Tím se aktivuje hydraulický systém a odjistí se pojezd, zhasne/blikne příslušná kontrolka a tlačítko může svítit. Nyní už můžete ovládat zdvih ramene, naklápění lopaty i jízdu joysticky.
- Pozor na častou chybu: Začátečníci často zapomenou tento spínač zmáčknout a pak se diví, že „to nejede nebo nehýbe lopatou“. Pokud stroj nereaguje na joysticky, zkontrolujte jako první právě tento spínač. Musí být aktivován po každém nastartování. Také se ujistěte, že sedíte na sedadle a madlo je dole – i tyto podmínky jsou nutné pro odjištění hydrauliky.
- Další bezpečnostní funkce: Když během práce zvednete bezpečnostní madlo nahoru, hydraulika a pojezd se zase automaticky vypnou (zamknou). To je záměrné – například pokud byste v panice chtěli rychle zastavit stroj, stačí zvednout madlo a stroj by měl zastavit. Nevypínejte tedy tuto funkci a vždy znovu zmáčkněte spínač hydrauliky po opětovném spuštění stroje či návratu do sedadla.
5. Pedály v kabině
Nakladač Bobcat S220 má v kabině pedál, který slouží zejména k ovládání otáček motoru (plynu)
- Plynový pedál: Umístěn vpravo u podlahy kabiny. Funguje obdobně jako pedál plynu u automobilu. Sešlápnutím zvyšujete otáčky motoru, pouštěním otáček snižujete na volnoběh. Tento pedál používejte pro regulaci rychlosti jízdy a síly hydrauliky při práci. Jemná práce s plynem je klíčem k plynulému ovládání stroje – např. při rozjezdu nebo při dojezdu k překážce uberte plyn, naopak při tlačení těžkého materiálu nebo zdvihu těžkého břemene můžete plyn přidat pro vyšší výkon.
- Brzda/parkování: Samostatný brzdový pedál u těchto strojů není – hydrostatický pohon brzdí sám po uvolnění joysticků (stroj zastaví, když vrátíte joysticky do neutrálu. Pro zajištění stroje využívá Bobcat automatickou parkovací brzdu, která se aktivuje při zdvižení bezpečnostního madla nebo vypnutí stroje. Tento model má i ruční parkovací brzdu (spínač nahoře) – vždy ji použijte při odstavení stroje na svahu nebo při parkování.
6. Výměna nářadí (lopata / paletizační vidle) – postup s mechanickými pákami
Bobcat S220 používá tzv. mechanický systém Bob-Tach s dvěma zajišťovacími pákami pro rychlou výměnu nářadí (lopat, vidlí a dalších přídavných zařízení). Výměnu nářadí vždy provádějte na rovném terénu, s nářadím spuštěným na zemi a při vypnutém motoru. Níže je podrobný bezpečný postup:
A) Odpojení stávajícího nářadí (demontáž lopaty/vidlí):
- Příprava stroje: Srovnejte stroj a nářadí do přímé polohy. Spusťte lopatu/vidle úplně na zem před sebou.
- Vždy vypínejte motor, než opustíte kabinu při manipulaci s nářadím, i kdyby to mělo být na chvíli.
- Odjištění pák Bob-Tach: Vystupte z kabiny a přejděte k čelní desce nakladače, kde je nářadí uchyceno. Za nářadím (na desce Bob-Tach) uvidíte dvě zajišťovací páky – jednu vlevo a jednu vpravo. Každá páka zamyká jeden čep (klín) pro upevnění nářadí. Uchopte pevně jednu páku po druhé a tahem směrem vzhůru je zdvihněte až do krajní horní polohy. Tím vytáhnete aretační čepy z nářadí a odjistíte nářadí. (Páky mohou klást odpor kvůli pružině – táhněte plynule a držte je, dokud nejsou zcela nahoře. Jakmile jsou nahoře, čepy jsou úplně zatažené.) Upozornění: Páky mají pružinový odpor a mohou se snažit vracet – držte je pevně a nepouštějte prudce, aby Vás neuhodily. Pokud s páčkami nelze hnout, může být napětí v čepu – zkuste lehce pohnout nářadím (např. znovu nastartovat a nepatrně zaklepat lopatou o zem) a postup opakujte.
- Oddělení nářadí od desky: Jakmile jsou obě páky zajištění zcela nahoře (odjištěno), vraťte se do kabiny. Opět se usaďte, sklopte bezpečnostní madlo, nastartujte motor a stiskněte spínač hydrauliky (BICS) jako při běžném rozjezdu. Pomalu nakloňte čelní desku (Bob-Tach) dopředu pomocí pravého joysticku (joystick doprava = lopata se vyklápí dopředu). Tím se horní háky desky vysunou z úchytu nářadí. Zároveň velmi pomalu couvejte nebo popojíždějte strojem dozadu, aby nářadí zůstalo ležet na zemi a Bobcat se od něj odsunul dozadu. Nesmí u toho nikdo stát blízko! Jakmile se nářadí úplně vyvěsilo z desky (už není zachycené horní hranou), zastavte. Nyní je původní nářadí odpojeno a leží na zemi.
- Ukončení: Zatáhněte opět parkovací brzdu (pokud není automatická), vypněte motor a zvedněte madlo. Můžete vystoupit a připravit se na připojení nového nářadí.
B) Připojení nového nářadí (montáž lopaty/vidlí):
6. Vyrovnání a nájezd: S odleženým nářadím, které chcete připojit (např. paletizační vidle), si srovnejte stroj. Ujistěte se, že na zemi před Vámi leží nářadí připravené k nabírání – mělo by ležet plošně na zemi a jeho úchyty (háky) čisté od nečistot. Nasedněte do Bobcatu, nastartujte, sklopte madlo, odjistěte hydrauliku. Přijeďte pomalu čelní deskou k nářadí. Zarovnejte stroj středem k nářadí a najeďte tak, aby horní hrana desky Bob-Tach najela pod horní úchyty (záhyby) nářadí. Jeďte velmi zvolna, abyste nářadí nestrkli nebo nepřejeli – cílem je zaháknout horní okraj desky do nářadí.
7. Nasadit nářadí na desku: Když máte horní hranu desky pod háky nářadí, pomalu přitáhněte pravý joystick (nakloňte desku dozadu směrem k sobě). Tím se nářadí zvedne z povrchu a dosedne celou svou zadní plochou na čelní desku. Pokud je vše správně, nářadí by nyní mělo sedět rovně na desce Bob-Tach, horní háky zachycují horní hranu desky a dole jsou viditelné otvory nářadí pro aretační čepy zarovnané s čepy na desce.
8. Zajištění pákami: Opět zapněte parkovací brzdu a vypněte motor (před opuštěním sedadla). Zvedněte madlo a vystupte před stroj. Ověřte, že obě zajišťovací páky jsou stále zvednuté (v odjištěné poloze). Nyní zajištění: Uchopte jednu páku a zatlačte ji dolů zpět do zamčené polohy. Možná budete muset překonat menší odpor pružiny – páka by měla jít zcela dolů, až zajistí čep skrz otvor v nářadí. Totéž udělejte s druhou pákou. Obě páky musí být úplně dole – tím jsou aretační čepy zasunuty do otvorů nářadí a nářadí je mechanicky uzamčeno k desce. (Přesvědčte se pohledem, že čepy na spodku desky procházejí skrz nářadí.) Pokud páka nejde úplně dolů, nářadí nemusí být správně usazené – povolte páku, usaďte znovu nářadí (nastartujte, pohněte nářadím) a zkuste znovu. Nikdy nezačínejte pracovat, pokud páky nejsou zacvaknuté dolů – nářadí by se mohlo uvolnit!
9. Dokončení výměny: Po zajištění pák se usaďte zpět do kabiny, sklopte madlo, nastartujte stroj a odjistěte hydrauliku. Pomalu nadzvedněte nové nářadí pár centimetrů nad zem a vizuálně zkontrolujte, že drží pevně a nikde se neviklá. Můžete lehce zkusit naklopit dopředu/dozadu – nářadí musí zůstat bezpečně uchycené. Nakonec můžete pokračovat v práci s nově připojeným nářadím.
- Bezpečnost a tipy při výměně: Výměnu provádějte vždy s vypnutým motorem, kdykoli máte ruce v blízkosti upínacího mechanismu nebo pod rameny. Nikdy se nesnažte strkat ruce pod zvednutá ramena ani pod nářadí. Během výměny nářadí nesmí nikdo stát pod nářadím ani mezi nářadím a strojem. Před odjištěním pák se ujistěte, že nářadí leží na zemi – předejdete tak jeho nekontrolovatelnému pádu. Při zajišťování dbejte, aby kolem nepostávali lidé – musíte mít prostor, pokud by se nářadí pohlo. Častou chybou je zapomenout dovřít jednu ze zajišťovacích pák – v takovém případě může nářadí zůstat jen částečně zajištěné a při práci hrozí, že spadne. Vždy obě páky pojištění zkontrolujte pohledem i zatažením. Pro jistotu si můžete zapsat, že “páka dole = bezpečno, páka nahoře = odjištěno”. Pamatujte: správně nasazené nářadí a zajištěné páky jsou otázkou vaší bezpečnosti!
Závěrem: Důraz na bezpečnost a nejčastější chyby
- Bezpečnostní zásady shrnutí: Vždy používejte bezpečnostní pás a madlo, motor vypínejte při opuštění kabiny, nikdy nenechávejte stroj běžet bez dozoru a s odjištěnou hydraulikou. Respektujte nosnost stroje a nenakládejte víc, než je doporučeno. Jezděte pomalu, zvlášť s plnou lopatou nebo ve svahu, a držte náklad co nejníže u země, aby se nakladač nepřevrátil. V kabině mějte vždy uzavřená okna/dveře (pokud jimi stroj disponuje) a nikdy nevystupujte nebo nevysazujte nikoho na ramena stroje.
- Varování před chybami: Začátečníci často zapomenou stisknout spínač hydrauliky po nastartování – stroj pak nereaguje (řešení: stisknout tlačítko). Další častou chybou je neúplné zajištění nářadí – vždy obě páky zamkněte dolů, jinak může lopata či vidle vypadnout při práci. Také se stává, že někdo zkouší pojezd s nezajištěným madlem – to stroj nedovolí a chrání vás to před nehodou. Nesnažte se tyto pojistky obcházet. V případě nejistoty si raději znovu projděte tento návod nebo požádejte zkušenějšího personálu o ukázku.
- Údržba pro bezpečnost: Před každým startem obhlédněte stroj – zkontrolujte, zda nejsou uvolněné čepy u pák Bob-Tach, zda nechybí nějaké pojistky, zda nejsou prosakující hadice hydrauliky apod. Udržujte kabinu čistou – bláto na pedálech by mohlo způsobit jejich přilepení. V případě závady stroj ihned vypněte a řešte s odborníkem.
Dodržováním tohoto návodu si zajistíte bezpečný provoz nakladače Bobcat S220 a efektivní zvládnutí práce. Přejeme hodně úspěchů a bezpečnou práci!