Tvárnice Ytong Lambda YQ 500 PDK P2-300 – 499 × 249 × 500 mm
Tvárnice Ytong Lambda YQ 500 PDK P2-300 je tepelněizolační pórobetonová tvárnice určená pro zděné konstrukce s vysokým požadavkem na tepelnětechnické vlastnosti. Používá se především pro jednovrstvé obvodové zdivo, nosné obvodové stěny, ztužující, výplňové a požární stěny podle projektového návrhu.
Tvárnice má rozměr 499 × 249 × 500 mm a vytváří zdivo o tloušťce 500 mm bez omítek. Provedení PDK znamená pero, drážku a úchopové kapsy, které usnadňují manipulaci s větším formátem tvárnice a přesné napojení jednotlivých prvků ve zdivu.
Ytong Lambda YQ je navržený pro jednovrstvé obvodové konstrukce podle projektové skladby. U tohoto typu je důležité dodržet předepsaný postup zdění, plnoplošné maltování ložné spáry a správné založení první řady.
Zdění probíhá na tenké maltové lože v tloušťce 1–3 mm. Pórobeton lze dobře řezat, brousit a drážkovat vhodným nářadím, což zjednodušuje úpravy rozměrů a vedení instalací přímo na stavbě.
Hlavní výhody
- Ytong Lambda YQ – tepelněizolační pórobetonová tvárnice pro obvodové zdivo.
- Tloušťka 500 mm – robustní jednovrstvé obvodové zdivo podle projektové skladby.
- Provedení PDK – pero, drážka a úchopové kapsy pro rychlejší práci a snadnější manipulaci.
- Součinitel prostupu tepla U = 0,150 W/(m²·K) – parametr uváděný pro tuto variantu tvárnice.
- Pevnost v tlaku 2,2 MPa – technický parametr pro Ytong Lambda YQ P2-300.
- Reakce na oheň A1 – nehořlavý stavební materiál.
- Snadné opracování – řezání, broušení a drážkování běžným nářadím na pórobeton.
Použití
- jednovrstvé obvodové zdivo podle projektové skladby,
- nosné obvodové stěny podle statického návrhu,
- ztužující stěny a výplňové konstrukce,
- požární stěny podle navržené skladby,
- zděné konstrukce rodinných, bytových a občanských staveb,
- novostavby a stavební úpravy s pórobetonovým systémem Ytong.
Doporučení pro použití / zdění
První řadu tvárnic založte na rovný, pevný a výškově srovnaný podklad. Pro vyrovnání první řady je vhodná zdicí malta Cemix 1310 10 MPa 25 kg. Další řady se zdí na vhodnou tenkovrstvou maltu nebo tmel pro pórobeton podle zvoleného postupu.
U tvárnic Ytong Lambda YQ PDK je zásadní plnoplošné maltování celé ložné spáry v tloušťce 1–3 mm. Pero a drážka pomáhají přesnému napojení tvárnic ve styčné spáře, úchopové kapsy usnadňují manipulaci. Ložné plochy před dalším zděním očistěte od prachu.
Pro následné úpravy povrchu, stěrkování a natahování perlinky lze použít vhodné cementové lepidlo C1, například Lepidlo C1T 25 kg 8200 Cemix nebo Lepidlo C1T QUARTZ Den Braven 25 kg. Pro vyztužení stěrkové vrstvy se hodí tkanina perlinka VERTEX 117.
Co se může hodit k tvárnici Ytong Lambda YQ 500 PDK
Technické údaje
| Typ | tepelněizolační pórobetonová tvárnice |
| Výrobce | Xella |
| Značka / systém | Ytong Lambda YQ |
| Pevnostní třída | P2-300 |
| Pevnost v tlaku | 2,2 MPa |
| Objemová hmotnost | 300 kg/m³ |
| Provedení | PDK – pero, drážka, kapsa |
| Rozměr | 499 × 249 × 500 mm |
| Tloušťka zdiva bez omítek | 500 mm |
| Součinitel prostupu tepla U | 0,150 W/(m²·K) |
| Reakce na oheň | A1 |
| Počet kusů na paletě | 18 ks |
| Orientační spotřeba | cca 8 ks/m² |
| Hmotnost kusu | cca 28,9 kg |
| Zdění | tenké maltové lože 1–3 mm, plnoplošné maltování ložné spáry |
| Použití | jednovrstvé obvodové zdivo, nosné obvodové stěny, ztužující, výplňové a požární stěny podle projektového návrhu |